Okolica

Dynów- muzeum ciuchci

W Dynowie, w niewielkiej odległości od Zielonej Polany, znajduje się Przeworska Kolej Dojazdowa, która powszechnie nazywana jest „muzeum ciuchci”. Pierwotnie nosiła ona nazwę „Wąskotorowej Kolei Lokalnej Przeworsk – Dynów”. Generalnie, można powiedzieć, że w Dynowie znajduje się wąskotorowa linia kolejowa, która rozpoczyna się w Przeworsku, a później biegnąc wzdłuż rzeki Mleczki, kończy swoją podróż w Dynowie.  Jej budowa rozpoczęła się na wiosnę 1900 roku a w cztery lata później była już skończona. Koncesjonariuszem kolejki wąskotorowej w Dynowie był Andrzej książę Lubomirski.

Już w 1894 roku rozpoczęto pierwsze starania o wybudowanie kolejki, na potrzeby funkcjonowania cukrowni „Przeworsk”. Miała ona wspomóc proces dostarczania do cukrowni buraków oraz ułatwiać przewóz drewna, żwiru, kamieni i płodów rolnych z ziemni brzozowskiej. Łącznie, Przeworska Kolej Dojazdowa liczy sobie 46,2 km wraz z budynkami i parowozownią zlokalizowaną w Dynowie, gdzie dziś można zobaczyć wiele zabytkowych ciuchci pochodzących nawet sprzed 100 lat.

Początkowo, kolej dysponowała zaledwie 3 lokomotywami. Z czasem zaczęło ich przybywać. Tabor rozbudowywał się, a kolejka działała bez zarzutów. Przeworska Kolej Dojazdowa oprócz ładunków, woziła również pasażerów. Przed I wojną światową, w 1913 roku skorzystało z tego środka transportu 110 tys. pasażerów. Regularny ruch pasażerski na trasie Przeworsk Dynów został zlikwidowany po 1986 roku, kiedy wycofano całkowicie z użytku trakcję parową. W 1991 roku kolej wąskotorowa Przeworsk Dynów została wpisana do rejestru zabytków.

Dziś muzeum dysponuje 6 lokomotywami Lxd2, z których 3 są nadal czynne i wożą pasażerów. Kolej organizuje przejazdy turystyczne.

Naszymi referencjami są głosy naszych Klientów!

Przeczytaj, co o nas mówią!

Nasza lokalizacja

Sprawdź jak do nas dojechać