Okolica

Kalwaria Pacławska

W województwie podkarpackim, około 25 km od Przemyśla, i mniej niż 50 km od Ośrodka Wypoczynkowego Zielona Polana, znajduje się Kalwaria Pacławska. Jest to wieś założona w 1665 roku przez kasztelana lwowskiego i wojewodę podolskiego Andrzeja Maksymiliana Fredro. To on podjął się budowy we wsi Kalwaria Pacławska klasztoru i uczynienia z niej miejsca kultu religijnego. Dziś w Kalwarii Pacławskiej znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Nad osadą góruje zaś na wysokości 465 m nad poziomem morza, klasztor franciszkanów, kościół i dom pielgrzyma.

Wzgórza Kalwarii Pacławskiej są przyrównywane do wzgórz Jerozolimy. Droga krzyżowa zorganizowana we wsi ma długość aż 1,6 km i wiedze przez murowane i drewniane kaplice kalwaryjskie. Kalwaria ma do złudzenia przypominać biblijny krajobraz. Dwie góry zlokalizowane niedaleko sanktuarium obrazują Golgotę i Górę Oliwną, dlatego też znajdują się tam kaplice.

Już w latach 1665-1668 w Kalwarii stanął drewniany kościół i klasztor, który szybko został zasiedlony przez franciszkanów. Po śmierci kasztelana Fredro, klasztor miał kłopoty finansowe, ale drugi z fundatorów kalwarii rozbudował go i wybudował nowy kościół w Kalwarii Pacławskiej. Mowa tu o Szczepanie Józefie Dwernickim, który po dziś dzień jest uważany za największego darczyńcę klasztoru.

W kościele w Kalwarii Pacławskiej znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej, nieznanego autorstwa, który pochodzi z klasztoru franciszkanów w Kamieńcu Podolskim.

Naszymi referencjami są głosy naszych Klientów!

Przeczytaj, co o nas mówią!

Nasza lokalizacja

Sprawdź jak do nas dojechać