Okolica

Krosno i Pogórze Dynowskie

Rezerwat Przyrody Nieożywionej w Prządkach oraz Ruiny Zamku Kamieniec w Odrzykoniu

Pogórze Dynowskie jest regionem geograficznym zlokalizowanym w południowej Polsce, pomiędzy Wisłokiem a Sanem. Graniczy ono od południa z Dołami Jasielsko-Sanockimi, a na północy łagodnie przechodzi w Kotlinę Sandomierską i Roztocze. Największym szczytem pogórza jest Sucha Góra, licząca sobie 591 metrów nad poziomem morza. Najcenniejsze obszary Pogórza Dynowskiego są chronione na mocy powstałego w 1993 roku Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz tego, w tym regionie istnieje wiele rezerwatów, czego przykładem jest Rezerwat Przyrody Nieożywionej w Prządkach. W tym miejscu można też obejrzeć ruiny Zamku Kamieniec w Odrzykoniu, gdzie rozgrywała się akcja jednego z najsłynniejszych dramatów Aleksandra Fredry – „Zemsty”.

Wszystkie miejscowości, mniejsze i większe znajdujące się w obszarze Pogórza Dynowskiego, mają ciekawą historię. Można tu znaleźć kurhany z zmierzłych czasów, wyraźne ślady pierwszego osadnictwa na tych ziemiach, kolejnych działań wojennych czy burzliwych lat powojennych.

650 letni Dąb Poganin w Węgłówce

Jedną z atrakcji turystycznych Pogórza Dynowskiego jest liczący sobie 650 lat Dąb Poganin znajdujący się w miejscowości Węglówka, w województwie podkarpackim. Jest to drugi co do wielkości dąb na całym Podkarpaciu, zaraz po dębie w Januszkowicach. Ma około 850 cm obwodu i rośnie tuż za cerkwią w Węglówce, wybudowaną pod koniec XIX wieku. W 1953 roku dąb „Poganin” został uznany za pomnik przyrody.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Jednym z największych miast Pogórza Dynowskiego jest Krosno, siedziba wielu instytucji o zasięgu ponadlokalnym. Krosno często określane jest mianem „małego Krakowa”, jako że na Starym Mieście znajdują się renesansowe sukiennice. Turystów do Krosna przyciągają piękne, świetnie zachowane średniowieczne kościoły i zabytkowe kamieniczki. Mieści się tu również Muzeum Podkarpackie, popularnie nazywane Muzeum lamp naftowych, znajdujące się na terenie starego miasta, w dawnym Pałacu Biskupim. Posiada ono działy: archeologiczny, historyczny, artystyczny, historii oświetlenia, historii szkła i przemysłu szklarskiego, oświatowo-promocyjny, administracyjno-gospodarczy, finansowo-księgowy oraz bibliotekę.

Warto zobaczyć w Krośnie:

  • Kompleks Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. To jedyny w Polsce obiekt prezentujący
    świat szkła dosłownie na wyciągnięcie ręki. http://www.glasscity.pl/pl/
  • Zabytkowy Rynek, piwnice przedprożne.
  • Muzeum Podkarpackie
  • Wieża Farna

Naszymi referencjami są głosy naszych Klientów!

Przeczytaj, co o nas mówią!

Nasza lokalizacja

Sprawdź jak do nas dojechać