Okolica

Pętla Bieszczad, Zapora w Solinie

Mianem Wielkiej pętli bieszczadzkiej określana jest trasa samochodowa i rowerowa trasa turystyczna w Bieszczadach, dokładnie w Górach Sanocko-Turczańskich. Budowniczowie tejże drogi mieli sporo wyobraźni, aby stworzyć kilkukrotne pętle na trasie wiodącej w Bieszczadach. Łącznie Petla Bieszczad liczy sobie 144 km. Punktem startowym pętli bieszczadzkiej jest Lesko. Pętla wiedzie przez drogę wojewódzką nr 893, 897, 896 i drogę krajową nr 84. Warto wybrać się w tą trasę, która pozwala na podziwianie przepięknych widoków i zabytków okolicznych miejscowości. Biegnie ona przez Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sany i Park Krajobrazowy Gór Słonych oraz Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy.

Kolejną atrakcją rejonu Soliny jest tama na Jeziorze Solińskim. Jezioro to jest zbiornikiem retencyjnym znajdującym się w województwie podkarpackim. Koncepcja budowy tamy została wymyślona w 1921 roku przez Karola Pomianowskiego, ale zaporę wzniesiono dopiero w 1960 roku, według planów Bolesława Kozłowskiego. Tama znajduje się w przewężeniu doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu. Główne prace nad stworzeniem zapory zakończyły się w 1964 roku. 20 lipca 1968 zaporę na Solinie udało się oddać do eksploatacji.

Budowlę zaprojektował Feliks Niczkie. Zapora liczy sobie prawie 82 metry wysokości i 664 metry długości. Jest to najwyższa zapora w skali Polski. Zbiornik powstały na Jeziorze Solińskim ma 22 km kwadratowe powierzchni i pojemność 472 mln m3. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 metrów przy samej zaporze. Na jeziorze Solińskim zbudowano elektrownię wodą o mocy 200 MW.

Turyści przyjeżdżający nad Solinę mogą korzystać z bogato rozwiniętej infrastruktury rekreacyjno-sportowe. Znajduje się tu kilka ośrodków rekreacyjnych, organizowane są rejsy po Jeziorze Solińskim, a dla spragnionych kąpieli – działają wyznaczone kąpieliska. Na zbiorniku Solińskim można uprawiać windsurfing i żeglarstwo.

Naszymi referencjami są głosy naszych Klientów!

Przeczytaj, co o nas mówią!

Nasza lokalizacja

Sprawdź jak do nas dojechać