Okolica

Zamek i powozownia w Łańcucie

W Łańcucie, w odległości 35 km od Zielonej Polany, znajduje się okazały Zamek, nazywany Zamkiem w Łańcucie bądź Zamkiem Lubomirskich i Potockich. Niegdyś istniała w tym miejscu rezydencja magnacka, dziś jednak obiekt jest oddany do dyspozycji turystów.

Historia Zamku w Łańcucie sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to na terenie dzisiejszej rezydencji wybudowana została przez ród Pileckich wieża obronna. W XVII wieku zamek został rozbudowany w kształt podkowy, przez Stadnickich, ale jego lata świetności przypadają na rozbudowę pomiędzy 1629 a 1641 rokiem według projektu Macieja Trapola. Wówczas właścicielem zamku był wojewoda Stanisław Lubomirski, stąd jedna z nazw zamku w Łańcucie.

Zamek pod panowaniem Lubomirskich zyskał dzisiejszy swój kształt, został otoczony fortyfikacjami bastionowymi, stając się trudną do zdobycia dla wroga twierdzą. W ręce Potockich zamek Łańcucie dostał się po śmierci Stanisława Lubomirskiego i Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich, w 1816 roku. Przed śmiercią Lubomirska przekształciła tereny fortyfikacji ziemnych na ogrody, stwarzając szczególnie urokliwy krajobraz wokół zamku. W rękach jej wnuków Łańcut stał się ordynacją.

W czasie Polski Ludowej w zamku w Łańcucie mieściło się muzeum i do dziś organizowane są wycieczki po komnatach zamkowych, m.in. sali balowej, jadalni wielkiej i salo kolumnowej, odbywają się lekcje dla szkół, teatr dworski, a także prowadzona jest działalność muzyczna.

W obrębie zamku w Łańcucie, w jednej z części parku, znajduje się zabytkowa powozownia. Mieści się ona w dwóch budynkach, w których zebrano największą w Polsce kolekcję karet, powozów, sań i bryczek, z których część należało niegdyś do właścicieli zamku.

Będąc w Łańcucie, warto zobaczyć:
-Zamek w Łańcucie
-Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie
-Skansen – Muzeum wsi Markowa

Naszymi referencjami są głosy naszych Klientów!

Przeczytaj, co o nas mówią!

Nasza lokalizacja

Sprawdź jak do nas dojechać